Η Ρέιντζερς 3-0 τη Σεντ Τζόνστον πάτησε κορυφή

Διαφορά δυο πόντων από τη Σέλτικ που γκέλαρε χθες

Επιστροφή στην κορυφή για την Ρέιντζερς του Φιλίπ Κλεμάν που επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Σεντ Τζόνστον εκτός έδρας, εκμεταλλεύτηκε την χθεσινή γκέλα της Σέλτικ και βρίσκεται εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο +2 από τους «καθολικούς».

Μονόλογος της Ρέιντζερς όλο το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο εξ αρχής και τελικά η κυριαρχία τους μετουσιώθηκε σε προβάδισμα στο 37ο λεπτό με τον Ντιομαντέ.

Οι «προτεστάντες» συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς, φτιάχνοντας αρκετές τελικές για το δεύτερο γκολ, αλλά ήταν φλύαροι στην τελική προσπάθεια. Τελικά αυτό ήρθε στο 78’ με πέναλτι του Ταβερνιέ, με την Ρέιντζερς να κλειδώνει το τρίποντο.

Ο ίδιος παίκτης και πάλι από την άσπρη βούλα, αυτή τη φορά στο 87ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.