Λύγισε στο τέλος 86-78 το Περιστέρι απ’ τη Λε Μαν

Μπήκε σε περιπέτειες η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο από τη Λε Μαν 86-78 και… έμπλεξε το Περιστέρι. H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο για τρεις περιόδους κόντρα τους ποιοτικούς Γάλλους, αλλά στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με επί μέρους σκορ 31-20, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Η Λε Μαν ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στα play in του Basketball Chanpions League, αφού θα τερματίσει πάνω από το Περιστέρι, το οποίο κινδυνεύει ακόμα και να μείνει εκτός play in, σε περίπτωση ηττηθεί την τελευταία αγωνιστική από τη Μάλαγα και παράλληλα η Σομπατέλι κάνει το 2/2 στα δικά της παιχνίδια με Μάλαγα και Λε Μαν.

Όπως και να ‘χει, το Περιστέρι πιθανότατα θα τερματίσει τρίτο, κάτι που σημαίνει ότι θα παίξει χωρίς πλεονέκτημα έδρας στα play in, τα οποία προηγούνται των ομίλων της φάσης των «16».

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους στο αποψινό παιχνίδι ήταν οι Ντάνγκουμπιτς (15π), Χαντς (15π) και Τόμπσον (13π, 7 ριμπ, 5 μπλοκ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν Τζόουνς (22π.) και Λιούις (20π.).

Μετά το αρχικό 6-6 οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, φτιάχνοντας εντυπωσιακό σερί 13-3 και παίρνοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμά του στο παιχνίδι (19-9). Με τον Ντάνγκουμπιτς να φτάνει γρήγορα τους 9 πόντους, με ένα τρίποντο του Κασελάκη και με ένα καλάθι-φάουλ του Χαντς, διαμορφώθηκε το 25-14 της πρώτης περιόδου, ενώ η Λε Μαν αδυνατούσε να βρει ρυθμό, έχοντας ήδη προλάβει να κάνει 7 λάθη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να… τρώει σίδερα στην άμυνα, ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο με δύο αναπάντητα καλάθια και με τον Ρένφρο να ταπώνει και να καρφώνει για το μέγιστο προβάδισμα των γηπεδούχων (29-14) στο ματς! Ωστόσο, στη συνέχεια το Περιστέρι bwin κόλλησε επιθετικά, έχοντας μόνο δύο εύστοχες βολές του Τόμσον και ένα τρίποντο του Ράγκλαντ σε περισσότερα από 8 λεπτά αγώνα, επιτρέποντας έτσι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους, να τρέξουν σερί 16-3 για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής», πριν ο Ράγκλαντ φτάσει τους 10 πόντους, βάζοντας την ομάδα του στο +3 (36-33) του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Περιστέρι να ξαναφτιάχνει διαφορά ασφαλείας (+9, 44-35) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τόμπσον, ο οποίος σκόραρε έξι σερί πόντους, όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ο Τζόουνς, ο οποίος «απάντησε» με σερί δικά του καλάθια, μειώνοντας σε 44-41, πριν ο Λετιμποντιέρ ισοφαρίσει με τρίποντο σε 44-44. Ο Σβαρτζ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα (48-50) στη Λε Μαν και ο Τζόουνς έφτασε τους 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 49-53, όμως το Περιστέρι βρήκε απάντηση, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (56-55) με βολές που εκτέλεσε ο Ξανθόπουλος, μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Τζόουνς, ενώ ο Χαντς έκανε το 58-55 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Βεγκέτ να παίρνει τρία επιθετικά στην ίδια φάση, δίνοντας ασίστ για το τρίποντο του Λιούις με το οποίο έγινε το 58-58, ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή… ο ήσυχος επιθετικά Χαντς, έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα, διατηρώντας το Περιστέρι  στο +3 (64-61). Σε εκείνο το σημείο του ματς, η Λε Μαν έφτιαξε σερί 9-1 και προηγήθηκε με 70-66 χάρη σε σερί πόντους τους Χάτζινς και τρίποντο του Λατιμποντιέρ, ενώ ο Χάτζινς ήταν εκείνος που της έδωσε και το μέγιστο προβάδισμά της στο ματς (67-74). Το ματς ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να μην έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση και με τη Λε Μαν να τιμωρεί τις λάθος επιλογές, ξεφεύγοντας στα τελευταία λεπτά και επικρατώντας με το 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86