Λαχτάρησε στην Ουγγαρία το Περιστέρι αλλά νίκησε 77-80

Η Σομπατέλι επέστρεψε από το -21 αλλά η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη

Tο Περιστέρι είδε την Σομπατέλι να επιστρέφει από το -21, ωστόσο κατάφερε να επιβιώσει (77-80) και έκανε βήμα πρόκρισης!

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, το Περιστέρι άρχισε να ανεβάζει στροφές στην Ουγγαρία και βρέθηκε για πρώτη φορά στο +4 με σκορ 9-13 χάρη σε τρίποντο του Χουγκάζ. Ο φόργουορντ που ανήκει στον Παναθηναϊκό έβαλε δεύτερο συνεχόμενο μακρινό σουτ για το 10-16, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ σκόραρε λέι απ για το 10-18. Οι Ούγγροι με Τίμπι και Μπάρατς μείωσαν προσωρινά σε 16-20, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε δυναμικά την πρώτη περίοδο χάρη σε Χάντς και Ρένφρο, φτάνοντας στο 18-25.
Με τρίποντα από Κασελάκη και Ντάνγκουμπιτς στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, το Περιστέρι bwin ξέφυγε με +13 για πρώτη φορά (18-31). Με τρεις βολές του Χαντς, το Περιστέρι bwin βρέθηκε και στο +14 (25-39). Με ηγέτη τον Ζόλταν Περλ, η Φάλκο προσπάθησε να μειώσει (29-39), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν γρήγορα την αντίδρασή της και βρέθηκαν μπροστά με 33-48 χάρη στον Τρέβορ Τόμπσον, πριν ο Ράγκλαντ με τρίποντο υπογράψει το 36-53. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-54.
Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι έφτασε με Ράγκλαντ και Γουίλιαμς στο 44-63. Οι Ούγγροι επιχείρησαν να μειώσουν με Πόνγκο και Τίμπι, φτάνοντας στο 49-63, όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων αντέδρασε με ηγέτη τον Ρένφρο και βρέθηκε πάλι στο +7 (51-68), πριν ο Ντάνγκουμπιτς υπογράψει το +21 (51-72). Οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» προσωρινά στην επίθεση και έδωσαν το δικαίωμα στους Ούγγρους να μειώσουν σε 58-72, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
To Περιστέρι κόλλησε στις αρχές της τρίτης περιόδου και έδωσε το δικαίωμα στους Ούγγρους να μπουν στο παιχνίδι με ηγέτη τον Μπόρις Μπάρατς και τον Ζόλταν Περλ, μειώνοντας διαρκώς τη διαφορά μέχρι το 73-79! Το Περιστέρι κατόρθωσε να βρεθεί ξανά στο +9 μετά τις τρεις βολές του Χουγκάζ, όμως άμεσα οι Ούγγροι απάντησαν για το 75-82. Ο Τζορντάνο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 80-84, όμως Γουίλιαμς και Χαντς έβαλαν κομβικούς πόντους για το 80-88. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, και βρήκαν πολύ μεγάλα σουτ με Πόνγκο και Περλ, φτάνοντας στο 77-80. Ο Γουίλιαμς έχασε δύο κρίσιμες βολές και έδωσε το δικαίωμα στη Σομπατέλι να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Πόνγκο στη λήξη δεν βρήκε καν στεφάνη και το ματς έληξε με σκορ 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 77-80