Μεγάλος o Αστέρας, μικρό το «αστέρι»

Μεγάλη πρόκριση για τον Αστέρα Τρίπολης σε βάρος της γερμανικής Μάιντζ, με τους Αρκάδες να νικούν με 3-1 και να περνούν στα play off του Europa League. Αντίθετα, ο Ατρόμητος ηττήθηκε 1-3, στην παράταση, από τη Σεράγεβο και αποκλείστηκε.

Αστέρας Τρίπολης-Μάιντζ 3-1
Το γκολ του στο 86’ έστειλε του Αρκάδες στον έβδομο ουρανό, καθώς προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη συγκεκριμένη φάση. Οι Πελοποννήσιοι υποδέχθηκαν τη Μάιντζ, έχοντας στην πλάτη τους την ήττα στο πρώτο παιχνίδι (1-0 το τελικό σκορ στη Γερμανία). Πάντως, η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς της Τρίπολης και προηγήθηκε με τον Ντε Μπλάσις στο 30’. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν εννιά λεπτά αργότερα με τον Κου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μάσα στο 68’ και ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το γκολ-πρόκριση στο 86’.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης (83’ Σανκαρέ), Γκόιαν, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Μουνάφο (59’ Μπακασέτας), Μπαντιμπανγκά (28’ Ουσέρο), Μάσα, Ρόλε, Ντε Μπλάσις

Μάιντς: Κάριους, Μπροσίνσκι, Παρκ (74’ Ντίας), Νοβένσκι, Μπελ, Γκάις, Ζούλιαν Μπαουμγκαντλινγκερ, Μόριτζ, Κου (69’ Γιάρα), Μάλι (85’ Σότο), Οκαζάκι

Ατρόμητος-Σεράγεβο 1-3
Τι κι αν είχε τη νίκη 2-1 στο πρώτο ματς στη Βοσνία; Τι κι αν ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα λίγο πριν το τέλος και οδήγησε το ματς στην παράταση; Ο Ατρόμητος γνώρισε την ήττα με 1-3 στον έξτρα χρόνο και αποχαιρέτησε πρόωρα το ευρωπαϊκό όνειρο. Οι Περιστεριώτες ήταν νωθροί από το ξεκίνημα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και σκόραραν με τον Ντούλγεβιτς στο 24’.

Το «καμπανάκι» δεν ήταν αρκετό για τον σύλλογο των δυτικών προαστίων που δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με τον Μπιλμπίγια στο 81’. Ο Ταβλαρίδης στο 86’ έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση, αλλά και εκεί οι Βόσνιοι ήταν ανώτεροι και χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Μπιλπίγια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου του έξτρα χρόνου, προκρίθηκαν στα play off του Europa League.

Ατρόμητος: Τσενάμο, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Νάστος (66’ Ναπολεόνι), Μπρίτο (75’ Μπάλλας), Δημούτσος, Πίτου, Καραμάνος, Φάμπιο (46’ Τάτος)

Σεράγεβο: Μπάντοβιτς, Μπάριτς (99’ Πρότιτς), Ντούποβατς, Πουτζιγκάτσα, Τατομίροβιτς, Στόιτσεβ, Τσίμιροτ, Ντούλιεβιτς, Ράντοβατς (69’ Κοβάτσεβιτς), Όκιτς (69’ Μπιλμπίγια), Βελκόσκι.