Μετά από έξι χρόνια έχασαν Σέλτικ και Ρέιντζερς την ίδια αγωνιστική

Οι Κέλτες έχασαν 2-0 από την Χαρτς

Σοκ για τη Σέλτικ στο Τάινσαϊντ, με την Χαρτς να φθάνει στη νίκη με 2-0, για την 29η αγωνιστική της σκωτσέζικης Premiership.

Οι Καθολικοί είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, μόλις στο 13’, αλλά ο Κλαρκ απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση πέναλτι του Ίντα. Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά μετά, έμειναν και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Χουν-Γιούν με απευθείας κόκκινη κάρτα με την παρέμβαση του VAR!

Οι γηπεδούχοι, αντιθέτως, αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι στην δική τους περίπτωση με το κερδισμένο πέναλτι, με τον Γκραντ να ανοίγει το σκορ στο 43ο λεπτό. Η Χαρτς πέτυχε και δεύτερο τέρμα, στο 56’, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ο οποίος σημειωτέον έγινε ο πρώτος παίκτης στην εποχή της Premiership που πετυχαίνει 20 γκολ σε δύο σερί σεζόν.

Έτσι, η ομάδα του Εδιμβούργου έκανε το 2Χ2 απέναντι στην Σέλτικ, που, με αυτή την ήττα της, παρέμεινε δεύτερη και στο -2 από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς, η οποία επίσης είχε ηττηθεί χθες από την Μάδεργουελ.

Με τους δύο «αιώνιους» αντιπάλους στην Σκωτία να χάνουν ταυτόχρονα την ίδια αγωνιστική για πρώτη φορά μετά τις 3 Φεβρουαρίου του 2018!