Να περάσει ο επόμενος… Ο Ατρόμητος 3-0 στην Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης (video)

Να περάσει ο επόμενος. Με χατ τρικ του Ευθύμη Κουλούρη, ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα 3-0 από την Ριζούπολη και μετέτρεψε τη ρεβάνς με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι σε τυπική διαδικασία, καθώς από σήμερα εξασφάλισε την πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μεγαλύτερη διάθεση να κάνουν παιχνίδι, αλλά αμφότερες οι ομάδες περιορίστηκαν στα πρώτα λεπτά σε ενέργειες στη μεσαία γραμμή χωρίς φάσεις στις δύο περιοχές.

Στο 11′ ο Χατζηισαΐας σταμάτησε ένα επικίνδυνο γύρισμα που επιχείρησε ο Ακόστα από δεξιά, με αποδέκτη τον Τριάδη στο ύψος του πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Μούγιατις έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Βάσιτς, αλλά το σουτ του Ούμπιδες στη συνέχεια κατέληξε άουτ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η πρωτοβουλία των κινήσεων πέρασε στους Περιστεριώτες, που δεν είχαν πάντως κάποια αξιόλογη ευκαιρία για να γίνουν απειλητικοί, αλλά άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό όταν ο Κουλούρης ευστόχησε σε πέναλτι, που έδωσε ο διαιτητής σε επικίνδυνη προβολή του Κονέ στο πρόσωπο του Μάντσον.

Στο 32′ ο Ακόστα έπιασε ένα βολ πλανέ εκτός περιοχής, αλλά ο Θεοδωράκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Μετά το 0-1, πάντως, ο Ατρόμητο έδωσε χώρους στον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους να κρατούν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και να κάνουν πιο πολύ παιχνίδι, αλλά χωρίς ουσία.

Ατομική προσπάθεια του Κυβρακίδη και σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε ο Βάσιτς στο 43’.

Νωχελικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μέχρι το 63ο λεπτό όταν ο Μπρούνο έδωσε στον Ενσικουλού, εκείνος έκανε το πλασέ πάνω στον Βάσιτς κι ο Κουλούρης που ακολουθούσε την φάση «τσίμπησε» τη μπάλα και με το δεξί έκανε το 2-0.

Ο 22χρονος επιθετικός… χτύπησε ξανά στο 71′ όταν πέτυχε και το τρίτο γκολ του αγώνα περνώντας την μπάλα πάνω από τον Βάσιτς με πλασέ στην κίνηση μετά την καταπληκτική μεταβίβαση από τον Μάντσον.

Σκαστή κεφαλιά του Κουλούρη στο 83′, μετά το… συστημένο γύρισμα από τον Ενσικουλού, κατέληξε άουτ, οι παίκτες των γηπεδούχων δεν είχαν πια κουράγιο να κάνουν προσπάθεια για να απειλήσουν και το τελικό 3-0 υπέρ του Ατρόμητου δεν αφήνει πολλά περιθώρια για τη ρεβάνς του Περιστερίου…

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (σύνδεσμος Μακεδονίας)

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Γκίνο, Τριάδης (46’ Ναζλίδης), Ντ’ Ούρσο (69′ Κοντοές), Μπεντινέλι, Κονέ (62’ Ντεφεδερίκο), Ακόστα.

Ατρόμητος (Nταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Ούμπιντες, Χατζηισαΐας, Νάτσος, Καρασαλίδης, Μάντσον (76′ Ρισβάνης), Κουλούρης, Μπρούνο, Μούγιατκιτς (58’ Ενσικουλού), Κυβρακίδης (66’ Γιαννούλης).