Νίκη 2-1 ο Αστέρας Τρίπολης επί της Μπιτόβια Μπίτοβ

Με νίκη 2-1 άρχισε τις φιλικές του υποχρεώσεις ο Αστέρας Τρίπολης. Θύμα του η Μπιτόβια Μπίτοβ, ομάδας που αγωνίζεται στη β’ κατηγορία της Πολωνίας.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι Πολωνοί απείλησαν στο 13’ και στο επόμενο λεπτό, ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Ρόλε. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Αθανασιάδη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε δέκα αλλαγές, που βοήθησαν την ομάδα του να αλλάξει πρόσωπο. Στο 54’ ο Μανιάς άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, μετά από σέντρα του Καλτσά, αλλά οι Πολωνοί «απάντησαν» στην αμέσως επόμενη φάση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 73’ ο Βαλιέντε με προβολή, μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα σε εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο.

Η σύνθεση του α’ ημιχρόνου: Τσιφτσής (33′ Αθανασιάδης), Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Χριστόπουλος, Ρόμπερτ, Ιγλέσιας, Μπελόκ, Γλέζος, Τσιλιανίδης, Ρόλε, Δουβίκας.

Η σύνθεση του β’ ημιχρόνου: Αθανασιάδης (61′ Παπαδόπουλος), Κώτσιρας, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Τζίμας, Μπαστιάνος, Μανιάς.