Νίκη-δώρο στον Αστέρα ο Πανσερραϊκός

Την πολύ καλή του φετινή πορεία συνέχισε ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε με σκορ 1-0 του Πανσερραϊκού χάρη σε ένα γκολ του Μιριτέλο στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Αρκάδες μετά από αυτή τη νίκη τους βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας έχοντας και ένα ματς περισσότερο, ενώ οι Μακεδόνες γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι. Από το 10’ και μετά ο Αστέρας Τρίπολης έφερε το ματς στα μέτρα του και απείλησε μάλιστα στο 16’ με ένα σουτ του Άλβαρεζ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μέτρα στο γήπεδο με τους Αρκάδες να είναι αυτοί που εκδήλωναν επιθέσεις, αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα πιεστικοί. Γενικά ήταν ένα ματς που δεν είχε έντονο ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός ανέβηκε ξανά και προσπάθησε να απειλήσει με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Έτσι Αστέρας και Πανσερραϊκός οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να μην αλλάζει.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό με τον ρυθμό του αγώνα να είναι πολύ καλύτερος και πιο γρήγορος σε σχέση με ότι βλέπαμε στα πρώτα 45 λεπτά. Η ομάδα του Ράσταβατς έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Όσο περνούσε η ώρα ο Αστέρας ανέβαζε την απόδοση του και πίεζε τον Πανσερραϊκό για να πετύχει το γκολ. Ήταν ματς που φαινόταν πως ένα γκολ θα έκρινε τα πάντα.

Τελικά αυτό ήρθε στο 78’ από ένα λάθος του Χόβαν. Μία κακή εκτίμηση του πορτιέρε του Πανσερραϊκού ήταν αρκετοί για να κάνει το γκολ ο Μιριτέλο και ο Αστέρας να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στον χρόνο που απέμενε το ματς άναψε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ισοφάριση και τον Παπαδόπουλο στο 90+5 να κρατάει το μηδέν όταν ο Άλεξιτς έκανε το δυνατό σουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (4-2-3-1): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Αλβάρεζ – Γκος (60’ Σουρλής), Μουνάφο (90+3 Αλάγκμπε) – Καλτσάς, Ζουγλής (60’ Σίτο), Κρεσπί (60’ Μπαρτόλο) – Μάντζης (71’ Μιριτέλο)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (4-2-3-1): Χοβάν – Δεληγιαννίδης, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (72’ Πεταυράκης) – Στάικος (72’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο – Μούργος (84’ Τόμας), Μασάριποφ, Χατζηστραβός – Αλέξιτς