Ο Ατρόμητος στα προημιτελικά του κυπέλλου 4-0 την ΑΕΛ

Με Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό οι Περιστεριώτες

Ο Ατρόμητος του Σάσα Ίλιτς επέκτεινε το αήττητο σερί του και στο Κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας 4-0 της ΑΕΛ με εντυπωσιακό δεύτερο μέρος. Έτσι, οι Περιστεριώτες εξασφάλισαν την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Λάρισα.
Άνοιξε το σκορ και λογαριασμό με την πρώτη ομάδα ο Τριμμάτης , ο Αντζιέλσκι με πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων, ο Τσακμάκης σκόραρε επίσης, ενώ ο Βέργος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με την ομάδα του Ίλιτς να έχει πλουραλισμό στο σκοράρισμα.
Παράπονα από τη διαιτησία του Βάτσιου για τους «βυσσινί», διαμαρτυρήθηκαν για το πέναλτι που πήρε ο Ατρόμητος, ζήτησαν και αυτοί δύο, στο ένα από αυτά αποβλήθηκε ο Κ. Παπαγεωργίου με δεύτερη κίτρινη για θέατρο και άφησε τη Λάρισα με παίκτη λιγότερο από το 56ο λεπτό.
Με Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό στους «8» πλέον ο Ατρόμητος, στρέφει το βλέμμα της στο πρωτάθλημα της Super League 2 η ΑΕΛ.
Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Ογκμπόε πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Μαρκετζάνι είχε σωστή θέση και μπλόκαρε για τους γηπεδούχους.
Ο Ατρόμητος στη συνέχεια άρχισε να… ξυπνάει και να κυκλοφορεί την μπάλα, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι τελικά που άνοιξαν το σκορ στο 39’. Ο Κούεν έκανε το γύρισμα και ο Τριμμάτης βρέθηκε εξ επαφής, με εξουδετερωμένο τον Σουλούκο, για να σκοράρει και να γράψει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 49ο λεπτό, μετά από μονομαχία του Γιανναράκη με τον Ατζιέλσκι, με τον παίκτη του Ατρόμητου λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να εκτελεί εύστοχα για το 2-0. Τα πράγματα για την ΑΕΛ έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, αφού στο 56ο λεπτό η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έμεινε με 10 παίκτες. Συγκεκριμένα, ο Κ. Παπαγεωργίου τσίμπησε την μπάλα προ του Μαρκετζάνι, έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι, με τον Βάτσιο να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν δεύτερη και έτσι αποβλήθηκε.
Στο 78ο λεπτό η ΑΕΛ φώναξε για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Συγκεκριμένα, ο Θ. Παπαγεωργίου πήγε να εκτελέσει, με τον Τσακμάκη να τον έχει από… κοντά και ο Μαρκετζάνι μπλόκαρε το πλασέ του παίκτη της ΑΕΛ. Ίδια φάση με το πέναλτι του Ατρόμητου, αφού δόθηκε εκείνο, θα έπρεπε και αυτό.
Στο 84ο λεπτό ο Ατρόμητος έγραψε το 3-0, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσακμάκης πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε τον Σουλούκο. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Βέργος στο 90+2’ ο οποίος με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0!
Μπόλικη δουλειά από τον Βάτσιο, σε ματς που δεν υπήρξε VAR. Υπάρχουν δύο πανομοιότυπες φάσεις πέναλτι, τη μία τη δίνει υπέρ του Ατρόμητου, στην άλλη δείχνει «παίζετε». Ο Κ. Παπαγεωργίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για θέατρο σε μια δύσκολη φάση που δεν είναι ξεκάθαρο από τα ριπλέι αν τον βρίσκει ο Μαρκετζάνι.