Ο Ιωνικός με ανατροπή στις καθυστερήσεις 3-2 την Καλαμάτα

Η ομάδα της Νίκαιας έχανε 0-2…

Νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός κόντρα στην Καλαμάτα, επικρατώντας με σκορ 3-2 με τρομερή ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Oι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» γρήγορα στο πρώτο ημίχρονο και με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά (14΄-24) πήραν το προβάδισμα. Αρχικά ο Ακόστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τον Τάτο να κάνει το 2-0 στο 24ο λεπτό.

Η απάντηση των Νικαιωτών ήρθε στο 38΄, με τον Ντάουντα να μειώνει σε 2-1. Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά και έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά στο 50΄. Το 2-2 παρέμενε στο ματς, ωστόσο στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Σαλαζάρ να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο 93′, ενώ ο Ιωνικός αγωνιζόταν και με 10 παίκτες από το 71΄ καθώς αποβλήθηκε ο Κάνκολα.

Ιωνικός (Σίμος): Αγριμάκης, Τζανακάκης, Σόουζα, Ζάχαβι, Τασούλης, Κάνκολα, Οικονομίδης (61′ Γκίνη (75′ λ.τ Σερπέζης), Ντε Βινσέντι, Γιακουμάκης (82′ Γκοράνοφ), Σαλαζάρ, Ντάουντα (82′ Ζοάο Σίλβα).

Καλαμάτα (Αμανατίδης): Μέντες, Κωστούλας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ραπόζο, Μπενίτες, Ματέους, Τάτος, Ακόστα, Πασάς, Μπαράλες (12′ λ.τ Ρόβας (69′ Κατάλντι).

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)