Ο Λεβαδειακός έκανε στο δεύτερο ημίχρονο την ανατροπή 2-1 τη Λάρισα

Ο Λεβαδειακός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο του αγώνα με την Λάρισα, αλλά στην επανάληψη έκανε την ανατροπή κι έφθασε στην πολύτιμη για την διατήρησή του στη μεγάλη κατηγορία νίκη 2-1.

Το σημαντικό τρίποντο στέλνει την ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό στους 29 πόντους, «διαλύοντας» τα όποια σενάρια υποβιβασμού. Για τους κουρασμένους Θεσσαλούς, που παραμένουν στους 25, ο βασικός στόχος εξακολουθεί να είναι το Κύπελλο, όμως απαιτούνται βαθμοί για να αισθάνονται περισσότερο άνετοι.

Ο Λεβαδειακός ήταν περισσότερο δραστήριος στα πρώτα λεπτά και με ιθύνοντα νου τον Σουμπίνιο απειλούσε με μεγαλύτερη συχνότητα, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 7′ με πρωταγωνιστή τον Γιακουμάκη σε μία απίστευτη ευκαιρία.

Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σουμπίνιο που «έκοψε» στα δύο την άμυνα της ΑΕΛ, ο 26χρονος επιθετικός βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπόζοβιτς τον οποίο και ξεπέρασε, αλλά «τραβήχτηκε» πλάγια ωστόσο έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να πλασάρει. Δύο λεπτά αργότερο ο Σουμπίνιο και πάλι τροφοδότησε τον Μαρκόφσκι που δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον Βραζιλιάνο να συμμετέχει ως εκτελεστής σε σουτ στο 14′ το οποίο ο Μαυροβούνιος κίπερ της ΑΕΛ έδιωξε με υπερένταση.

Η αμέσως επόμενη φάση εξελίχθηκε σε αμυντικό highlight, λόγω της αντίδρασης του Γιάννη Ζαραδούκα. Μετά από ασθενή απόκρουση του Σωτηρίου σε σουτ του Ντέλετιτς, ο Περόνε «έσκαψε» την μπάλα η οποία πριν περάσει την γραμμή του τέρματος απομακρύνθηκε από τον 33χρονο αμυντικό με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι.

Μετά το πρώτο 25λεπτο ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε» και επόμενη αξιοσημείωτη στιγμή υπήρξε στο 33′ για ένα πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΛ σε ανατροπή του Λεοζίνιο από τον Αντιλέχου, ενώ στο 38′ ο Περόνε είχε άστοχη κεφαλιά.

Ενώ το ημίχρονο έβαινε προς την ολοκλήρωσή του, η ΑΕΛ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα σε μία φάση-καραμπόλα. Έπειτα από ψηλή μεταβίβαση στην άμυνα των Βοιωτών, ο Περόνε τροφοδότησε με το κεφάλι τον Κρίσμαν ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να αλλάζει πορεία, να «ξεγελά» τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 53′ ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο ο Μπόζοβιτς πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Γιακουμάκη, σε φάση στην οποία η μπάλα βρήκε και στο κάθετο δοκάρι του έμπειρου πορτιέρο.

Ο Μαυροβούνιος άσος πάντως στην επόμενη στιγμή που χρειάστηκε να επέμβει πιάστηκε… κοιμώμενος και επέτρεψε το 1-1 μετά από ολέθριο λάθος. Ο Σουμπίνιο εκτέλεσε απευθείας φάουλ απόστασης 30 μέτρων, ο Μπόζοβιτς ήταν εκτός θέσης και ο Λεβαδειακός έφερε το ματς στα ίσια στο 60′.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, η ομάδα του Ανιγκό έφερε «τούμπα» τα δεδομένα της αναμέτρησης όταν ο Μαρκόφσκι αξιοποίησε την προσποίηση του Γιακουμάκη (άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια του) και με άψογη εκτέλεση έκανε το 2-1.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Ζαραδούκας (62′ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Νιάσε, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο (80′ Καθάριος), Γιουσούφ (70′ Σαβαντογκό), Μαρκόφσκι

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Χούμπτσεφ (82′ Μόρας), Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (76′ Μλαντένοβιτς), Λεοζίνιο (69′ Ρέντζας), Κρίσμαν, Περόνε