Ο ΟΦΗ… χόρεψε πεντοζάλη και στην Πάτρα (video)

Το… τρένο του ΟΦΗ δεν έκανε στάση ούτε στην Πάτρα. Οι «μελανόλευκοι», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στη Football League, νίκησαν την Παναχαϊκή με 3-0 και οδεύουν ακάθεκτοι στη Super League. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στην ανωτερότητα των Κρητικών.

Οι «κοκκινόμαυροι» άντεξαν, στο «Κώστας Δαβουρλής», λιγότερο από ένα τέταρτο. Στο 14′ ο Μάνος, από την άσπρη βούλα, «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι, επτά λεπτά αργότερα διπλασίασαν τις επιτυχίες τους με τον Κουτσιανικούλη (21′). Και «κλείδωσαν» τη νίκη, δίνοντας της ταυτόχρονα διαστάσεις θριάμβου, πριν την ανάπαυλα. Και πάλι ο Μάνος διαμόρφωσε (43′) το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Νικηφόρα πέρασε από τη Σπάρτη ο ΑΟΧ Κισσαμικός

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός νίκησε στη Σπάρτη την ομώνυμη ομάδα με 3-1 και ανέβηκε στην 8η θέση με 40 βαθμούς, αφήνοντας του Λάκωνες στη 10η με 32 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χαλκιαδάκη (10′) που τέσσερα λεπτά διπλασίασε τα γκολ του ίδιου και της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τριανταφυλλάκο (70′) αλλά Ξύδας στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τ’ αποτελέσματα και οι σκόρερς:

Σάββατο 31/3

Παναχαϊκή – ΟΦΗ 0-3 (14′ πεν., 44′ Μάνος, 21′ Κουτσιανικούλης)

Σπάρτη – ΑΟΧ Κισσαμικός  1-3 (70′ Τριανταφυλλάκος – 10′, 14′ Χαλκιαδάκης, 81′ Ξύδας)

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα (16:00, Αλκαζάρ)