Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΠΑΣ 2-1 με ανατροπή τον Αστέρα Τρίπολης

Οι Ηπειρώτες έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους στη μάχη της παραμονής

Ζωντανός στη μάχη της παραμονής ο ΠΑΣ νίκησε στα Γιάννινα 2-1 τον Αστέρα με ανατροπή. Οι Ηπειρώτες έκαναν το καλύτερό τους παιχνίδι τη φετινή σεζόν και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Αρκάδων, πήραν σπουδαία νίκη. Προηγήθηκαν με τον Μιριτέλο στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αλλά εξαφανίστηκαν στη συνέχεια από το γήπεδο και μόνο στο τελευταίο μισάωρο πάλεψαν για την ισοφάριση. Παράλληλα, για ακόμη ένα ματς στα Γιάννινα από το 2016 έμειναν χωρίς νίκη, με τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου να παίρνουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά την πρεμιέρα!

Στους 23 βαθμούς έμεινε ο Αστέρας Τρίπολης, στο +1 από τον Ατρόμητο πλέον και πάει την Τετάρτη στις Σέρρες για τη ρεβάνς του 0-2 του Κυπέλλου. Στους 12 ο ΠΑΣ, όσους έχει και η Κηφισιά, κόντρα στην οποία έχει την ισοβαθμία, αλλά και στο -3 από τη σωτηρία.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο ματς και στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν μετά από γύρισμα του Λεό και κακή εκτίμηση της άμυνας του Αστέρα, ο Παμλίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του σταμάτησε πάνω στον Καστάνιο. Οι Αρκάδες πήραν γρήγορα μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί, με τον Μιριτέλο να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό με προβολή, μετά από ωραία σέντρα του Καστάνιο(0-1).

Το γκολ αυτό θα περίμενε κανείς να δώσει ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, αλλά μάλλον λειτούργησε καλύτερα για τους γηπεδούχους που άρχισαν να ανεβαίνουν και να είναι καλύτεροι, παίρνοντας τις περισσότερες μονομαχίες. Από το 30’ και μετά άρχισαν να απειλούν με συνεχόμενες φάσεις. Η πρώτη όταν μετά από κακή αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Τζίνο έκανε το σουτ στην κίνηση που πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτή την πίεση οι Γιαννιώτες τη μετουσίωσαν σε γκολ στο 32’ όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Κόντε έπιασε δυνατό σουτ στην κίνηση, ο Παπαδόπουλος το έβγαλε εντυπωσιακά αλλά ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και από δύσκολη θέση με μονοκόμματο σουτ εκτέλεσε τον Έλληνα κίπερ(1-1).

Η ανατροπή ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Σόρια εκτέλεσε το φάουλ, ο Λεό πήδηξε μόνος του στην περιοχή και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 2-1. Ο Αστέρας στη συνέχεια δεν απείλησε ιδιαίτερα, έχοντας μόνο μια καλή στιγμή στο 44’ με το σουτ του Κρέσπι να περνάει ελάχιστα άουτ.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησαν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τον Αστέρα να έχει μια καλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 57ο λεπτό, όταν ο Κρέσπι έκανε ένα γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Τα λεπτά περνούσαν και οι Αρκάδες δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε κάποιες αλλαγές οι οποίες όμως δεν βοήθησαν και πολύ, με τον Μάντζη να απειλεί με κεφαλιά στις καθυστερήσεις, ωστόσο είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΣ να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον Αστέρα και ανάσανε βαθμολογικά. Οι Αρκάδες από την άλλη, παρέμειναν στην 6η θέση με 23 βαθμούς, είδαν το εκτός έδρας σερί τους να σπάει και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν, έστω και προσωρινά, τον Άρη στην 5η θέση.

Απέτυχε ο ρέφερι Παπαδόπουλος που σφύριζε διαρκώς και πολλές φορές χωρίς λόγο.

ΠΑΣ ΓIANNINA (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Ροσέρο (91΄Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο, Παμλίδης, Λεό (76΄Μπάλαν), Κόντε (76΄Ριένστρα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Καστάνιο (88΄Βαλιέντε), Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (74΄Άλβαρες), Μουνάφο, Γκος (46΄Αλάγκμπε), Σίτο (64΄Ντιαρά), Ρεγκίς (74΄Μάντζης), Ζουγλής, Μιριτέλο.