Ροντέο στις Σέρρες – Σύρραξη στο 2-2 του Βόλου

Έτοιμος να πανηγυρίσει την τρίτη σερί νίκη του ήταν ο Πανσερραϊκός κόντρα στον, απόντο πέντε αγωνιστικές και τρίτο από το τέλος, Βόλο αφού είχε γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά τελικά υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2, από ένα πέναλτι που προκάλεσε…χαμό στους πάγκους των δύο ομάδων!

Τo ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους (με τους ίδιους 11 που ξεκίνησαν με τον ΠΑΣ Γιάννινα και χωρίς τους Χατζηστραβό, Ουεντραόγκο και Μασαρίποφ) να μπαίνουν φουριόζοι έχοντας τρεις καλές στιγμές μετά από δημιουργία του Ντάνκερλουι αλλά ο Κόβακς ήταν σταθερός στην κεφαλιά του Τομάς.

Προϊόντος του χρόνου οι φιλοξενούμενοι (με τους Τρουιγιέ, Γκαρσία, Ασλανίδη και Κόμπα διαθέσιμους αφού εξέτισαν, αλλά χωρίς τον τραυματία Τάχατο) ισορροπούσαν και αφού το πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Διαμαντή ο διαιτητής το πήρε πίσω μετά από μελέτη του μόνιτορ (όπου τον κάλεσε το VAR αφού η μπάλα είχε βρει πρώτα στο στήθος του παίκτη των «λιονταριών»…) η ομάδα της Μαγνησίας… ξέρανε τα λιοντάρια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Kόντρα με μια πάσα του (περικυκλωμένου από αντιπάλους) Γκαρσία που άνοιξε αριστερά στον Ασεχνούν ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με, αριστερό, διαγώνιο, συρτό, σουτ έστειλε την μπάλα «δοκάρι και μέσα»!

Το 0-1 δεν έμεινε πολύ στην επανάληψη αφού ένα πέναλτι που καταλογίστηκε για μαρκάρισμα στον, νεοεισελθόντα, Άλεξιτς από τον Σιέλη έδωσε στον Θυμιάνη την ευκαιρία να ισοφαρίσει με το 4ο του γκολ στο πρωτάθλημα (50′).

Κι όχι μόνο αυτό αλλά εννιά λεπτά οι Σερραίοι γύρισαν το ματς με, εντυπωσιακή, κεφαλιά-ψαράκι του Δεληγιαννίδη έπειτα από σέντρα του Στάικου.

Οι Βολιώτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε τετ α τετ του νεοεισελθόντα Μωραΐτη, αλλά ο Χόβαν με το πόδι τον σταμάτησε, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το πέναλτι που υπέπεσε ο νεοεισελθών Οικονόμου στον Μύγα έδωσε στον Γκαρσία την ευκαιρία να ισοφαρίσει για να ακολουθήσει σύρραξη μεταξύ των πάγκων των δύο ομάδων με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να παίρνει κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Γκαρσία): Χόβαν – Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (λ.τρ. 90′ Γκοτζαμανίδης) Δεληγιαννίδης – Στάικος, Μορέιρα – Τομάς (86’ Μούργος, Ουάρντα (90′ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (46’ Άλεξιτς) – Μπετανκόρ (77’ Οικονόμου).

BOΛΟΣ (Λόπεθ):Κόβακς – Μύγας, Ασλανίδης (62’ Μωραϊτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (46’ Κόμπα) – Τσοκάνης (74’ Ντέλετιτς), Σιέλης (62’ Ράσιτς) – Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν – Γκαρσία.