Σώθηκε η Ξάνθη 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Η Ξάνθη επικράτησε 2-0 του ουραγού Απόλλωνα Σμύρνης και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, εξασφάλισε την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Και αυτό διότι απέχει πέντε βαθμούς από την τελευταία ομάδα που υποβιβάζεται, ενώ είναι τρεις βαθμούς μπροστά από τον ΟΦΗ που πάει στα μπαράζ  και υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ του Βαφέα. Ο Ζίφκοβιτς όσες φορές χρειάστηκε κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, με τους Ακρίτες να σφραγίζουν τη νίκη και την παραμονή στο 81ο λεπτό με γκολ του Γέντρισεκ (2-0).

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Zίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Λισγάρας, Κασάδο, Καμαρά, Μπαριέντος (90’+3’ Ντε Αμορίμ), Ντουρίτσκοβιτς (87’ Σιλά), Καντά (46’ Κοβάτσεβιτς), Κάστρο, Γέντρισεκ.

Απόλλων (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Στάθης, Κοντοές, Βαφέας, Ναδάλες, Ντούρσο, Γαρουφαλιάς, Ρώσση (64’ Μπεντινέλι), Ακόστα (84’ Οικονομόπουλος), Βάρκας (75’ Ντεφεντερίκο), Ριβέρο.