Στο 97΄ ο Λεβαδειακός πήρε το εισιτήριο στους 16 του κυπέλλου 1-0 τον Αστέρα

Ο Λεβαδειακός πήρε σπουδαία πρόκριση στους 16 του κυπέλλου, καθώς με γκολ του Νίκα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη είχε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο μέρος, με τον Αστέρα Τρίπολης να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη φάση στο 12’ όταν ο Βρακάς έκανε ωραίο σουτ, με τον Παπαδόπουλο ωστόσο να του λέει «όχι» και να διώχνει με σχετική ευκολία.

Στο 22’ ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος, με τον Λεβαδειακό να πιέζει αρκετά την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Ο Σέρβος προπονητής μάλιστα έβαλε στο ματς και τον Μπαράλες και τον Ιγκλέσιας, οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά τους Αρκάδες.

Ο Μπαράλες στο 77’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 90’ ο Γκόμεθ ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 90+7’ ο Λεβαδειακός πέτυχε το χρυσό  γκολ  με κεφαλιά του Νίκα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (70′ Μουτίνιο), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (70′ Λινάρδος), Βήχος, Βρακάς, Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος (70′ Μπαχανάκ), Τσάπρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής (84′ Αλβαρες), Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (45′ Ιγκλέσιας), Γκόμεζ, Αλί Μπαμπά (84′ Κανελλόπουλος), Σόνι (65′ Μπαράλες), Ριέρα (79′ Σίτο).