Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Μουντιάλ

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου κι η Φάση των 16 συνεχίστηκαν με δυο συναρπαστικές αναμετρήσεις από τις οποίες προέκυψε… ευρωπαϊκό ντέρμπι στα προημιτελικά!

Οι δυο εκπρόσωποι της Ευρώπης στις σημερινές αναμετρήσεις της Φάσης των 16 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου… ζορίστηκαν αλλά κατάφεραν να προκριθούν στα προημιτελικά. Τόσο η Γαλλία όσο και η Γερμανία, κατάφεραν να καταβάλουν την αντίσταση Νιγηρίας και Αλγερίας αντίστοιχα, έχοντας ωστόσο δυσκολευτεί αρκετά. Κι αν οι Γάλλοι τα κατάφεραν προς το τέλος του παιχνιδιού, με τον Πογκμπά να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» και τον Γκριτσμάν να υπογράφει την πρόκριση, οι Γερμανοί… τα είδαν όλα απέναντι στις «Αλεπούδες» που άντεξαν στην κανονική διάρκεια του ματς, βρέθηκαν πίσω στο σκορ 2-0 στην παράταση και μείωσαν στα τελευταία λεπτά στο τελικό 2-1 που… έσπασε καρδιές.

Η Γαλλία του Ντιντιέ Ντεσάμπ έδειξε πως είναι φτιαγμένη για μεγάλη πράγματα, αλλά χρειάστηκε να περάσουν πρώτα εξήντα λεπτά αγώνα για να το αποδείξει. Στην αναμέτρηση της Φάσης των 16 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου, κόντρα στη Νιγηρία, οι «μπλε» δυσκολεύτηκαν αρκετά. Οι «σούπερ αετοί» έτρεξαν, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Γιορίς και μοιραία κάποια στιγμή το «πλήρωσαν». Η κλάση των Γάλλων «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία, ο Πογκμπά άνοιξε το σκορ στο 79’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ του Γκριτσμάν διαμόρφωσε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της πρόκρισης. Έτσι, η Γαλλία προκρίθηκε στον προημιτελικό της 4ης Ιουλίου, όπου θα βρει απέναντί της τη Γερμανία.

Το δεύτερο παιχνίδι της ημέρας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου για τη Φάση των 16, ήταν και το πιο συναρπαστικό. Η Αλγερία έβαλε… ζόρια στη Γερμανία, κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην παράταση ενώ είχε κι ευκαιρίες να το πάρει, για να λυγίσει από την επιμονή των «πάντσερ» στον έξτρα χρόνο. Οι Γερμανοί είδαν πολλές προσπάθειές τους να σταματάνε πάνω στον απίθανο τερματοφύλακα Ραΐς Μπολί, ενώ και οι «αλεπούδες» δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε κάποιες κλασικές ευκαιρίες που κατάφεραν να δημιουργήσουν στη διάρκεια του ματς! Η Γερμανία ωστόσο στον έξτρα χρόνο, φαινόταν πως πατούσε καλύτερα και πως ήταν πιο κοντά στο γκολ. Αυτό ήρθε, έστω και με… δόση τύχης, στο 92’ με τον Σίρλε, ενώ στο φινάλε και το 119’ ο Οζίλ πέτυχε δεύτερο γκολ. Η προσπάθεια της Αλγερίας έφερε καρπούς στο 120’+1’ με τον Τζαμπού, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Έτσι, η Γερμανία προκρίθηκε στον προημιτελικό όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στις 4 Ιουλίου.