Βαθιά ανάσα για τον Λεβαδειακό

Με μια πολύ καλή εμφάνιση, ο Λεβαδειακός πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο κερδίζοντας τον ΟΦΗ με (2-0). Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτασε τους 17 βαθμούς και είναι έτοιμη να δώσει τη μάχη της στη διαδικασίας των play out για να μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία. Ο ΟΦΗ, δεν μπόρεσε να πιάσει «υψηλά στάνταρ» και η ήττα για τους Κρητικούς ήρθε δίκαια. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα έμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς θα μπει στα play out, με στόχο να εξασφαλίσει όσο πιο γρήγορα την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα, κάνοντας πολλές λάθος πάσες, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι πολύ αργός. Ο ΟΦΗ που έψαχνε να βρει τα πατήματά του, όμως ο Λεβαδειακός “πάτησε γκάζι” και μέσα σε έξι λεπτά πήρε αέρα δύο γκολ.

Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Πετράκη ήρθε στο 21ο λεπτό με αυτογκολ του Διαμαντή, μετά από σέντρα του Τσάπρα και το δεύτερο γκολ του Λεβαδειακού (27΄) όταν Νίκας μετά από σέντρα του Γιαννιώτα, έκανε την προβολή, κερδίζοντας τον Μανδά για να κάνει το (2-0).

Ο ΟΦΗ συνέχισε να… παραπατά και ο Λεβαδειακός προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί. Οι Βοιωτοί, έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ, με ευκαιρία του Γιαννιώτα στο 39ο και με παρολίγον δεύτερο αυτογκολ του ΟΦΗ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες με τον Περέα στο 58΄ από εκτέλεση φάουλ του Λάρσον και τον Μπάκιτς στο 63΄ (απέκρουσε ο Γκροφ), αλλά και τον Νίκα να σπαταλά την ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 67΄ πλασάροντας άσχημα.

Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον Λεβαδειακό στο 89’, όταν ο Γερεμέγεφ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με τον Μανδά να του λέει «όχι».

Ήταν μια νίκη (η τρίτη στο εφετινό πρωτάθλημα) που έδωσε ανάσα και ψυχολογία στους Βοιωτούς που έχουν να δώσουν τη δική τους μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Λεβαδειακός : Γκροφ- Βινίσιους, Τσάπρας, Παζ – Λιάγκας Παναγιώτου, Νίκας, Χάμοντ, Μεχία (66’ Μπελμόντε) – Σακπεκίδης, Γιαννιώτας

ΟΦΗ : Μανδάς- Λάρσον, Πασαλίδης, Διαμαντής, Θοράισον, Μπιφούμα (57’ Τσιλιανίδης) – Ντιουσέ, Μπάκιτς- Τοράλ (19’ Περέα), Ντίκο, Μοσκέρα (57’ Γκρόνινγκ)