Ξέφυγε πέντε βαθμούς ο Ιωνικός 1-0 στη Λάρισα τον Απόλλωνα

Ασταμάτητος ο Ιωνικός, επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα στη Λάρισα, έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και στο +5 από τη δεύτερη θέση λόγω της βαθμολογικής απώλειας του Λεβαδειακού.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε σε ακόμη μια οριακή νίκη, αλλά αυτήν τη φορά δεν χρειάστηκε να… περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις ώστε να «χτυπήσει». Σε μια φάση που έδειξε να είναι αρκετά δουλεμένη και εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα του Ρόλε, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ με πλασέ του Κοτσώνη έπειτα από φάουλ του Αργεντινού άσου. Στο 66’ ο Ιωνικός έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Κάστρο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Πλέον, έχει 37 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός που γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στην Ιεράπετρα με το 1-1, είναι στους 32 και στους 31 η Ξάνθη. Οι Βοιωτοί έφτασαν κοντά στο 0-1 στο 30’, αλλά ο Νίκας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δέκα λεπτά μετά ο Κούστα άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΙ με πέναλτι (θεώρησε αντικανονικό μαρκάρισμα του Παναγιώτου στον Βογιατζή).

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση άμεσα, βρέθηκαν στα… σχοινιά, αφού άρχισε να τους πιέζει και ο χρόνος από ένα σημείο και μετά. Τελικά έσωσαν την παρτίδα με τον Μαρίνο να ισοφαρίζει στο 88’ με κεφαλιά.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Παναχαϊκή, καθώς νίκησε τη Δόξα Δράμας πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το 2-1, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουσκουνά. Στο 18’ άνοιξε το σκορ με πλασέ κάτω από τα πόδια του Στεφανάκου, μετά από έξυπνη μπαλιά του Μπάτροβιτς. Στο 75’ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε δυνατά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, μετά από φάση διαρκείας. Στις καθυστερήσεις ο Κοντός μείωσε για τους φιλοξενούμενους, αλλά ήταν πλέον αργά για κάτι διαφορετικό.