Άλμα πρόκρισης ο Αστέρας Τρίπολης 1-0 στην Κρήτη τον Εργοτέλη (video)

Αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος είναι ο Αστέρας Τρίπολης, που νίκησε τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο με 1-0.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν κυρίαρχη και δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, με τον Εργοτέλη να αμύνεται μαζικά σε όλη τη διάρκεια του ματς και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να απειλήσει τον Αθανασιάδη.

Για την ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου έπαιξε ρόλο το ότι έγιναν νωρίς δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τον Μπαχανάκ στο ντεμπούτο του και τον Έφορντ να αποχωρούν τραυματίες.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, είχε αρκετά προβλήματα η διεθνής βοηθός Μαρία Δέτση, που υπέπεσε σε αρκετές λάθος υποδείξεις οφσάιντ.

Σε δύο περιπτώσεις σήκωσε λανθασμένα τη σημαία υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Μανιά, που στη μία φάση μάλιστα τον κάλυπτε όχι ένας αλλά τέσσερις αντίπαλοι, ενώ λανθασμένη ήταν και η υπόδειξη για οφσάιντ του Καλτσά στο φινάλε του πρώτου μέρους. Προβλήματα είχε και στην επανάληψη, με πιο χαρακτηριστική φάση, αυτή του 52ου λεπτού που λανθασμένα δεν υποδεικνύει οφσάιντ τον Μπάτζιο, την ώρα που ακόμα τρεις παίκτες του Εργοτέλη που συμμετέχουν στη φάση ήταν εκτεθειμένοι.

Τουλάχιστον στη δύσκολη φάση με το γκολ του Ιγκλέσιας στο 14ο λεπτό αντέδρασε σωστά, ακυρώνοντας ορθά το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Αργεντινός.

Στο 50’ ο Τσιλιανίδης βγήκε από αριστερά, γύρισε στον Μανιά, εκείνος πάτησε με τακουνάκι στον Ρόλε και ο Αργεντινός πλάσαρε ιδανικά μέσα από την περιοχή για το 0-1.

Στο σημείο εκείνο ο Εργοτέλης έδειξε ότι πάει να βγάλει αντίδραση, αλλά ο Αστέρας με ωριμότητα έριξε τον ρυθμό του ματς και έκανε συντήρηση δυνάμεων, ενόψει και του ματς κόντρα στον Άρη για το πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί έχασαν την ευκαιρία στο φινάλε για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, με τον Καπνίδη να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Εργοτέλης (Νίκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (70’ Γροντής), Μπαχανάκ (18’ λ.τ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατέγνκ, Εφορντ (26’ λ.τ Καπνίδης), Ιατρούδης

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ανχελ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (69’ Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας (61’ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83’ Ματρικάρντι), Μανιάς

Παπαβασιλείου: «”Κοιτάξαμε στα μάτια” τον Αστέρα»

Γκουτσίδης: «Ευνοϊκό αλλά και επικίνδυνο το σκορ»