Ανατροπή… Ευρώπης για τη Μίλαν (video)

Για μια ακόμη φορά η Μίλαν είδε το χάρο με τα μάτια της, ωστόσο τα αντανακλαστικά της (ξανά)λειτούργησαν, μ’ αποτέλεσμα να πάρει ένα σπουδαίο «τρίποντο» ανατροπής με 2-1 στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» κόντρα στην Πάρμα για την 14η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από ένα «άγονο» πρώτο ημίχρονο πάγωσαν το «Σαν Σίρο» στο 50ο λεπτό με τον Ινγκλέζ να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους τους «ροσονέρι» και να βάζει την Πάρμα μπροστά στο σκορ.

Παρ’ όλα αυτά, το προβάδισμα διήρκεσε μόλις ένα 5λεπτο, αφού στο 55ο λεπτό ο Κουτρόνε με όμορφο διαγώνιο σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1. Η Μίλαν έδειξε ότι αφυπνίστηκε για τα καλά και στο 71ο λεπτό έφτασε στην ανατροπή. Ο διαιτητής, συμβουλευόμενος το VAR, υπέδειξε χέρι του Μπαστόνι και πέναλτι. Ο Κεσιέ ανέλαβε τη εκτέλεση και έγραψε το τελικό 2-1.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ανέβηκε στην 4η θέση με 25 βαθμούς και θα περιμένει το αποτέλεσμα της Λάτσιο κόντρα στην Κιέβο Βερόνα για να δει αν θα παραμείνει εκεί.