Άνετη νίκη 2-0 η Μαρία Σάκκαρη την Άντρεα Πέτκοβιτς

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε άνετα την Άντρεα Πέτκοβιτς με 2-0 σετ (6-2,6-2) στο Grand Prix Porsche Open στη Στουτγκάρδη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στην πολύπειρη αντίπαλό της και χρειάστηκε μόλις 67 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Γερμανίδας σε ένα ματς που κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος με μοναδικό “μελανό” σημείο τα δύο breaks που υπέστη στο πρώτο σετ.

Ήταν όμως ασύλληπτη στις επιστροφές της σπάζοντας 4(!) φορές το σερβίς της Πέτκοβιτς στο πρώτο σετ και άλλες δύο στο δεύτερο με φοβερές επιθέσεις από τη θέση της επιστροφής.

Μπορεί η Πέτκοβιτς να βρίσκεται πλέον στο Νο103 της παγκόσμιας κατάταξης, ωστόσο δεν παύει να είναι μια αθλήτρια που έχει ως υψηλό καριέρας το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης. Δεδομένα η νίκη αυτή δίνει ηθικό στη Μαρία για τον επόμενο γύρο του χωμάτινου τουρνουά της Στουτγκάρδης. Η παράδοση πλέον κόντρα στην Πέτκοβιτς έγινε 3-1 υπέρ της Σάκκαρη με όλες τις αναμετρήσεις να έχουν διεξαχθεί στο χώμα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απέδειξε με αυτή την εμφάνιση πως το χώμα μπορεί να γίνει το δυνατό της στοιχείο, εκεί που αποδεδειγμένα είναι εξαιρετική.

Το Νο19 της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη νικήτρια του ζευγαριού Μπρέιντι – Κβίτοβα.