Εκπληκτική η Μαρία Σάκκαρη “πάτησε” την Πέτρα Κβίτοβα (2-0 σετ)

Μετά από ένα ματς που είχε διάρκεια μιας ώρας και έξι λεπτών, η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε με χαρακτηριστική ευκολία το “εμπόδιο” της Πέτρα Κβίτοβα (2-0 σετ) και έκλεισε θέση στη φάση των “16” του Indian Wells.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη) πήρε το πρώτο σετ με 6-3 απέναντι στην Τσέχα αντίπαλο της (Νο 31 στον κόσμο) σε 40 λεπτά. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμα πιο.. άνετη για την Μαρία Σάκκαρη, αφού δεν έχασε ούτε game στο δεύτερο σετ, κατακτώντας το με 6-0 σε 26 λεπτά.

Η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» την Ελίζ Μέρτενς ή την Ντάρια Σαβίλ. Να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η 7η αναμέτρηση μεταξύ των δύο αθλητριών, με την Σάκκαρη να έχει πλέον το προβάδισμα (4-3).

Με τη νίκη της η 26χρονη πρωταθλήτρια έκανε το 3-1 επί της 32χρονης στις μεταξύ τους αναμετρήσεις σε 1000άρι τουρνουά της WTA. Είχε επικρατήσει σε Ρώμη και Σινσινάτι το 2019, ενώ την ίδια χρονιά η Κρίτοβα την είχε νικήσει στο Μαϊάμι.