Επιτέλους γκολ για τον Ατρόμητο που νίκησε 1-0 την Ξάνθη και βλέπει πλέι οφ

Μετά από 9 παιχνίδια ή 43 ημέρες, ο Ατρόμητος βρήκε δίχτυα, νίκησε 1-0 την Ξάνθη για την 25η αγωνιστική της Super League 1 και βλέπει πλέι οφ!

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος στο Περιστέρι ο Ανδρούτσος, ο οποίος σκόραρε για την ομάδα του μετά από τις 11 Ιανουαρίου και το 1-0 μέσα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού!

Στους 29 βαθμούς η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, η οποία διατήρησε τις ελπίδες της για είσοδο στην εξέδα ζωντανές.

Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αντιμετωπίζει τον Άρη στο «Βικελίδης» και θέλει τη νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων ώστε να μπει στα πλέι οφ.

Η Ξάνθη γνώρισε τη 12η ήττα της και παρέμεινε στους 29 βαθμούς, ενώ την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, όπου την περιμένει ακόμη μια ήττα.

Στο ματς του Περιστερίου ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ το 29ο λεπτό σε μια πολύ ωραία συνεργασία.

Ο Γκάλο κινήθηκε από τα δεξιά με τον Ανδρούτσο να έρχεται στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να νικάει τον Άμπατ για το 1-0!

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ξάνθη έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα ο Μουλέν εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα βρήκε στο τείχος, άλλαξε πορεία και ο νεαρός γκολκίπερ με χρειάστηκε να προβεί σε εξαιρετική επέμβαση στην αριστερή του γωνία ώστε να σώσει!

Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος η ομάδα που είχε καλύτερη εικόνα και «έψαξε» περισσότερο το γκολ ήταν ο Ατρόμητος. Κι αυτό παρότι η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Οι παίκτες του Παντελίδη απείλησαν στο 48’ (σουτ Ενσικουλού), στο 57’ και το 66΄(ισάριθμα σουτ Ντε Πο), ενώ η κορυφαία στιγμή ήταν στο 67’.

Ο Ενσικουλού εκτέλεσε φάουλ, ο Στρούγγης πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον ανενόχλητο Ρισβάνη μέσα στην περιοχή αλλά αυτός δεν βρήκε καλά τη μπάλα ώστε να σκοράρει. Ο διαιτητής της αναμέτρησης αφού περίμενε το VAR για να δει αν υπάρχει πέναλτι (στην προβολή που έγινε πάνω στον Στρούγγη), έδωσε συνέχεια στο ματς.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Νάτσος, Στρούγγης, Ρισβάνης, Χάρισης, Μπουσουλάτζιτς, Ανδρούτσος (88’ Μπαένα), Ντε Πο (74’ Ουμπίδες), Ραμπέλο (46’ Ενσικουλού), Μανούσος

Ξάνθη (Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης (76’ Τζουρίτσκοβιτς), Εντουάρντο (69’ Φοσέ), Σόσα, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο, Ντε Αμορίμ (50’ Μπαριέντος), Τέρκι.