Με 10 ο Αστέρας έμεινε στο 0-0 με τον Λεβαδειακό

Αστέρας και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0 στην Τρίπολη για τη 18η αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Με δέκα από το 24ο λεπτό λόγω αποβολής του Ριέρα, με δύο κίτρινες σε ένα δίλεπτο, οι Αρκάδες που ήταν πάντως πιο επικίνδυνοι, ενώ οι Βοιωτοί που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα για μεγάλη διάρκεια, τσίμπησαν βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Στους 18 βαθμούς πλέον ο Αστέρας Τρίπολης που την ερχόμενη αγωνιστική παίζει με τον ΟΦΗ στην Κρήτη, ενώ ο Λεβαδειακός έφτασε τους 12 και υποδέχεται τη Λαμία σε κομβικό παιχνίδι.

Καλύτερα μπήκε ο Αστέρας στο παιχνίδι, κυκλοφορούσε όμορφα την μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Λεβαδειακού, ο οποίος ανέβασε ρυθμό από το 10’ και μετά.

Στο 19ο λεπτό οι Αρκάδες είχαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Άλβαρες έκανε την σέντρα, ο Κρέσπι έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Στογιάνοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου «πάγωσε» στο 24’ όταν ο Ριέρα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη ένα λεπτό νωρίτερα), με τον ρέφερι να τον αποβάλει καθώς θεώρησε ότι εμπόδισε την εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο, απλώνοντας το πόδι του.

Ο Αστέρας στο 41ο λεπτό είχε ακόμη μια καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ όταν ο Ιγκλέσιας έκανε μια φοβερή μπαλιά στον Κρέσπι, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία του Στογιάνοβιτς.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός, ο οποίος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Το ματς είχε αρκετά νεύρα εκατέρωθεν, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ αλλά να μην φτιάχνουν κάποια κλασική φάση.

Ο Παπαδόπουλος έδειξε δύο κίτρινες σε διάστημα δύο λεπτών στον Ριέρα, αποβάλλοντας τον μόλις στο 24ο λεπτό. Η πρώτη ήρθε για μαρκάρισμα, η δεύτερη καθώς παρεμπόδισε αντίπαλό του να εκτελέσει φάουλ.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρες, Ιγκλέσιας (85΄ Σανταφέ), Μουνάφο, Κρέσπι (60΄ Γκαρντάφσκι), Σίτο (85΄ Μπερτόγλιο), Ριέρα, Μπαράλες.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Μπάχανακ, Χαμόντ (46΄ Συμελίδης), Μεχία (80΄ Νταμπό), Μουτίνιο, Δούμτσιος, Λούα Λούα (60΄ Τορό), Τζημόπουλος, Τσάπρας, Βρακάς (79΄ Νίκας), Παναγιώτου (46΄ Bήχος).