Ο ΑΠΟΕΛ προβάδισμα πρόκρισης 1-0 την Αστάνα

Προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League πήρε στο «καυτό» ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ! Αν και δυσκολεύτηκε, ο πρωταθλητής Κύπρου βρήκε το… πολυπόθητο γκολ νίκης απέναντι στην Αστάνα (1-0).

Με τη δύναμη της έδρας (περισσότεροι από 13.000 στο ΓΣΠ), ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αστάνα 1-0 και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League, ενόψει της ρεβάνς του Καζακστάν σε μια εβδομάδα.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, με τον Ζαχίντ να κάνει υπέροχη προσπάθεια αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Η Αστάνα απείλησε για πρώτη φορά στο 28′ με τον Μαρίν Τομάσοβ, που πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ όμως είδε την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στον ΑΠΟΕΛ με τον αρκετά δραστήριο Ζαχίντ, να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά τον Έρικ να αποκρούει και να κρατάει το «0» για την Αστάνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν ευκαιρίες για καμία από τις δύο ομάδες με τον ρυθμό να έχει πέσει. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ που του έδωσε τη νίκη στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Καζού να είναι αρκετά τυχερός, καθώς μετά από σέντρα – σουτ του Εφραίμ η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και από κοντά με κεφαλιά ο Βραζιλιάνος αμυντικός, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του  Μπρούνο Μπαλταζάρ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Σόουζα, Μοράις, Ζαχίντ (88΄ Γκέντσογλου), Σάλαϊ, Τάμαρι (74΄ Εφραίμ), Ντελατόρε (62΄ Ρέζα).