Ο Αστέρας έφερε τα πάνω κάτω στην Λάρισα (1-2)

Τα πάνω κάτω έφερε ο Αστέρας Τρίπολης που πέρασε νικηφόρα 2-1 από το AEL FC Arena. Η ομάδα της Αρκαδίας αν και βρέθηκε να χάνει, έφυγε από τη Λάρισα με τους τρεις πόντους, καθώς λύγισε την ΑΕΛ.

Ένα ημίχρονο πολύ καλής απόδοσης, και ένα εντυπωσιακό γκολ – φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, έδωσαν στον Αστέρα Τρίπολης τη νίκη στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο 42ο λεπτό, αλλά αντέδρασαν άμεσα, ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του α’ μέρους με τον Μπαράλες αν και στα πρώτα 45 λεπτά ήταν μέτριοι και με γκολάρα του Λουίς Φερνάντεθ στο 55’, έφτασαν στη νίκη και άφησαν πίσω τους τρεις βαθμούς τη θεσσαλική ομάδα.

Οι συγκινήσεις στο πρώτο ημίχρονο στο AEL FC Arena ήταν στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά, είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, στο 11’ με τον Μόρα και το 31’ με τον Μιλοσάβλιεβιτς και έφτασε στο γκολ στο 42ο λεπτό. Σε κόρνερ από αριστερά του Τόρζε, ο Παπαδόπουλος με γροθιές δεν διώχνει, ο Σεσέροβιτς από δεξιά σερβίρει στον Μιλοσάβλιεβιτς που από τη μικρή περιοχή, σκοράρει.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο διάστημα αυτό ήταν κακός. Χωρίς βοήθεια από τους περιφερειακούς επιθετικούς, με τον Μπαράλες απελπιστικά μόνο στην επίθεση και ελάχιστες φορές απείλησε την εστία του Κρίστινσον, κυρίως στο 18’ με τον Μαρκ Φερνάντεζ που έπιασε αέρα από καλή θέση. Στις καθυστερήσεις με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπαράλες, και κέρδισε έπειτα από άστοχη έξοδο του Κρίστινσον, ισοφάρισε σε 1-1, στην δεύτερη τελική του στο 45λεπτο (η ΑΕΛ είχε 4 στο διάστημα αυτό).

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν διαφορετικό αφού ο Αστέρας Τρίπολης ανέβασε την απόδοση του και με το εντυπωσιακό φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ στο 55΄, έφτασε στην ανατροπή ενώ ήταν κυρίαρχος σε όλο το διάστημα μέχρι το φινάλε. Το γεγονός ότι η πρώτη τελική της ΑΕΛ στο β’ ημίχρονο σημειώθηκε στο 73’ με τον Βινίσιους μόνο τυχαίο δεν είναι αφού οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν.

Οι αλλαγές του Γρηγορίου δεν άλλαξαν την εικόνα της ομάδας, με την απουσία του Ουάρντα (τερματίστηκε ο δανεισμός του) να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Στο 86′ ο Μπόρχα Φερνάντεθ έκανε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον – Μιχαήλ, Μόρας (36′ λ.τρ. Ζίζιτς), Μπέρτος, Μούζεκ (70′ Φιλίπ), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς (70′ Μπούστος), Γκαζάλ (58′ Ηλιάδης) – Βινίσιους, Τόρζε, Πινακάς (57′ Ασούμπρε).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής – Μουνάφο (84′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (61′ Σίτο), Ντέλετιτς (62′ Ριέρα) – Λουίς Φερνάντεθ (69′ Κρέσπι), Μπαράλες (85′ Χαουρέγκι).