Ο Πανσερραϊκός με ανατροπή 2-1 τον ΟΦΗ στο 88΄

Με πέναλτι ο Μούργος λύτρωσε την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία

Ο Πανσερραϊκός του Πάμπλο Γκαρσία μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ τον πολύ καλό ΟΦΗ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φθάσει στην ανατροπή και να κυριαρχήσει 2-1 με τον Μούργο να υπογραφεί το σπουδαίο τρίποντο των Σερραίων με πέναλτι στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανσερραϊκό στο παιχνίδι που επέστρεψε στο γήπεδο του, το οποίο μετά τα προβλήματα στατικότητας κι έτσι είχε κόσμο μόνο στα δύο πέταλα.

Στους 12 βαθμούς οι γηπεδούχοι, έχουν τρεις νίκες, όλες εντός έδρας, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 13 και για ακόμη μια αναμέτρηση μακριά από το γήπεδο του προβλημάτισε!

Πρώτο τρίποντο κόντρα στους Κρητικούς μετά τον Οκτώβριο του 1991 για τους Σερραίους που δείχνουν ότι έχουν έρθει για να μείνουν!

Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 7′ ο Μεγιάδο έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Ντίκο που έστρωσε στον Τοράλ, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Αυλωνίτης του έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. Οι Κρητικοί είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο και πίεζαν, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 16ο λεπτό. Ο Τοράλ έκανε μια τρομερή κάθετη στον Ριέρα, ο οποίος απέφυγε πρώτα τον Μπέργκστρεμ και μετά τον Χόβαν και σκόραρε σε κενή εστία για το 0-1.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ισοφάρισαν στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χατζηστραβός συνεργάστηκε άψογα με τον Μασαρίποφ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να πιάνει υπέροχο πλασέ από τα όρια της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπάουμαν για το 1-1! Στην συνέχεια η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να βρει ακόμη ένα γκολ, έχοντας μάλιστα και μια μεγάλη ευκαιρία για να το καταφέρει στο 35′. Μετά από κόρνερ του Τομάς, ο Στάικος πήδηξε αμαρκάριστος, έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπάουμαν του είπε όχι.

Δυνατά μπήκαν οι Κρητικοί στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας καλή στιγμή να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 55ο λεπτό. Ο Ριέρα βρέθηκε στη περιοχή, δοκίμασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Δεν σταμάτησε εκεί όμως ο ΟΦΗ και δύο λεπτά αργότερα έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Ριέρα έκανε παράλληλη μπαλιά στον Γκαγέγος, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια ο Πανσερραϊκός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 83′ ο Άλεξιτς πρόλαβε την μπάλα αλλά ο Καρώ τον έβγαλε εκτός πορείας με το σώμα του σε εναέρια μονομαχία, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι και τον Παπαπέτρου τελικά να δείχνει την άσπρη βούλα μετά από on field review. Ο Μούργος στο 88′ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, έκανε το 2-1 και λύτρωσε την ομάδα του.

Πολύ  καλή διαιτησία είχε ο διεθνής Τάσος Παπαπέτρου.

Την επόμενη, -11η- αγωνιστική, ο Πανσερραϊκός θα φιλοξενηθεί από τον Ατρόμητο, το Σάββατο 11 Νοεμβρίου και ώρα 19:00 στο δημοτικό στάδιο Περιστερίου ενώ ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί τον ΠΑΣ Γιάννινα, την ίδια ημέρα και ώρα 17:30 στο «Γεντί Κουλέ».

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Ντανκερλούι (Δεληγιαννίδης 90′), Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πηλέας (Πεταυράκης 76′), Μορέιρα, Στάικος, Μασαρίποφ (Γούλερι 76′), Χατζηστραβός, Τομάς (Μούργος 70′), Άλεξιτς (Κολομπίνο 89′).

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ (Μοσκέρα 90+1′), Μαρινάκης, Μεγιάδο (Γκλάζερ 88′), Γκαγέγος, Ριέρα (Νέιρα 90+1′), Τοράρισον, Τοράλ (Λουίς Φελίπε 48′), Ντίκο.