Στάθηκε όρθιος και στην Τρίπολη ο Απόλλων Σμύρνης 0-0 με τον Αστέρα

Στάθηκε όρθιος για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς ο Απόλλων Σμύρνης. Μετά την ισοπαλία 2-2 στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε αποτέλεσμα και στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (0-0), δείχνοντας ότι έχει την ποιότητα και την ικανότητα να σωθεί.

Μάλιστα ο Απόλλων Σμύρνης, είχε ένα εξαιρετική πρώτο ημίχρονο με μεγάλες φάσεις, ενώ και από το 80ο λεπτό και μετά είχε τις στιγμές του για να φθάσει στη νίκη. Στο 81′ ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Κάκιστο πρώτο μέρος από τους γηπεδούχους, τους βοήθησε να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επανάληψη η είσοδος του Ντρούπι Γκαρθία αλλά και πάλι δεν έφτιαξαν την μεγάλη φάση.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έβγαλε ο Ευαγγέλου και οι βοηθοί του το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ένα μαρκάρισμα επί του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή του Αστέρα, όμως ο φορ του Απόλλωνα υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφ σάιντ. Στο δεύτερο οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ντομίνγκες μετά από ενέργεια του Ιγκλέσιας, αλλά ήταν κολλημένο και μαζεμένο κοντά στο σώμα του και σωστά δεν  υποδείχθηκε παράβαση.

Στους 12 βαθμούς έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης μετά την ισοπαλία για την 3η εξ αναβολής αναμέτρηση, στους 5 ο Απόλλων Σμύρνης. Υποδέχεται την ΑΕΚ στην Τρίπολη την Κυριακή ο Αστέρας, φιλοξενεί τον Βόλο στη Ριζούπολη τη Δευτέρα ο Απόλλων.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής (87′ Αλβαρες), Ιγκλέσιας, Μουνάφο (69′ Μπότχα Φερνάντεθ), Τιλίκα (87′ Κρέσπι), Ριέρα (46′ Ντρούπι Γκόμες), Σίτο (69′ Αλί Μπάμπα), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ, Χουχούμης (70′ Τσαμπούρης), Τσιλούλης, Ιωαννίδης (87′ Μαρκ Φερνάντεθ), Μπεντινέλι.