Τρένο τα Χανιά 2-0 τον Παναθηναϊκό Β ανέβηκαν στην κορυφή της Super League 2

Ασταμάτητος ο Λεβαδειακός ξεπέρασε 2-0 και το εμπόδιο του Αιολικού

Την τέταρτη σερί νίκη τους στη φετινή Super League 2 πανηγύρισαν τα Χανιά, που επικράτησαν με 2-0 του Παναθηναϊκού Β στα Περιβόλια και ταυτόχρονα ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στον Β’ όμιλο.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με το γκολ του Νίκολιτς στο 24’ και ήλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο. Με τους «πράσινους» να έχουν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αλλά η προσπάθεια του Χατζηϊωάννου σταμάτησε στο δοκάρι του Καλογεράκη, στο 67ο λεπτό.

Αντιθέτως, ο ερχόμενος από τον πάγκο Μίλερ κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 80’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Athens Kallithea, που κέρδισε μέσα στην Ηλιούπολη με 2-1 και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης των φιλοξενούμενων ήταν ο Λουκίνας, με τον έμπειρο σέντερ φορ να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ από… νωρίς, αλλά και πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του προς το τέλος του αγώνα.

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε το Αιγάλεω, νικώντας με 1-0 τον νεοφώτιστο Γιούχτα και φτάνοντας τους επτά βαθμούς. Το «σίτι» είδε μόλις στο 4΄ το γυριστό σουτ του Βάρκα από εκτέλεση κόρνερ, να σταματάει στο δοκάρι, αλλά βρήκαν τη λύση από το γκολ του Ναζίμ λίγο πριν την ανάπαυλα…

Παναχαϊκή και Ιωνικός ήρθαν ισόπαλοι 1-1, με τους Αχαιούς να έχουν δοκάρι στο 7ο λεπτό, σε προσπάθεια του Κυρσανίδη και να δέχονται την ψυχρολουσία μαζί με το 0-1 από τον Ντάουντα στο 21’. Ωστόσο, ο Χριστόπουλος στο 54’ κατάφερε να ισοφαρίσει και να δώσει στην ομάδα του τον δεύτερο μόλις βαθμό της.

Συνέχισε την επιβλητική του πορεία στον Α’ όμιλο ο Λεβαδειακός, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του νεοφώτιστου Αιολικού και έφτασε τους 21 πόντους μετά από επτά αγωνιστικές!

Οι Βοιωτοί καθάρισαν την νίκη, μάλιστα, από… ημίχρονο, με το εύστοχο πέναλτι του Πολέττο μόλις το 6’ και το τέρμα του Γιαννιώτα στην εκπνοή του 45λεπτου.

Η Νίκη Βόλου επιβλήθηκε του Ηρακλή, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, όπως μαρτυράει και το τελικό 3-1, για να πετύχει την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Μιράντα ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για την ομάδα της Μαγνησίας, σκοράροντας δύο φορές -την μια από την άσπρη βούλα- για να έρθει ο Παναγιωτίδης και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Ο Σπυρίδης πέτυχε το γκολ της τιμής του «γηραιού».