Η Σάκκαρη έχασε 1-2 μέσα από τα χέρια της τον τελικό της Αγίας Πετρούπολης

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη η Μαρία Σάκκαρη στην Αγία Πετρούπολη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προηγήθηκε 5-2 στο 3ο σετ, όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει τον τελικό, με την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ να πετυχαίνει την ανατροπή και με 5-7, 7-6 (4), 7-5 να κατακτά αυτή τον τίτλο.

Η Μαρία Σάκκαρη έφθασε τόσο κοντά στην πηγή, για να πανηγυρίσει τίτλο έπειτα από δύο χρόνια και εννέα μήνες, μετά εκείνον στο Ραμπάτ στις 4 Μαϊου 2019.

Η Κονταβέιτ πλήρωσε την Σάκκαρη με το ίδιο νόμισμα. Με σερί 5-0 στο 3ο σετ μετέτρεψε το εις βάρος της 5-2, σε 7-5 έπειτα από μάχη 2 ωρών και 57 λεπτών.

Στο 1ο σετ η Εσθονή επιβάλλοντας το παιχνίδι της προηγήθηκε 5-2 και φάνηκε να φθάνει εύκολα στο 1-0 στα σετ. Όμως ο διακόπτης του αγώνα γύρισε, η Σάκκαρη μεταμορφώθηκε, άρχισε να πολιορκεί την αντίπαλό της, πετυχαίνοντας ένα μαγικό σερί 7-0 στα γκέιμ. Το σκορ από το 2-5, είχε γυρίσει σε 7-5, όμως ο τελικός είχε πολύ δρόμο.

Η Κονταβέιτ ψάχνοντας σανίδα σωτηρίας, βρήκε ένα 3-0 και από το 1-3, προσπέρασε 4-3 στο 2ο σετ. Οι λεπτές ισορροπίες είχαν αλλάξει ξανά.

Η Σάκκαρη βρέθηκε να κυνηγά, με την Κοντεβέιτ να φθάνει στο 6-5 και να δημιουργεί τρεις ευκαιρίες για το μπρέικ. Η Σάκκκαρη σε εκείνο το σημείο έδειξε χαρακτήρα, πήγε το σετ στο τάι μπρέικ, αλλά η Εσθονή πήρε τη διαδικασία 6-4 και οδήγησε τον τελικό στο 3ο σετ, πετυχαίνοντας την ανατροπή.

Η Κονταβέιτ έφθασε στον 6ο τίτλο καριέρας, στην 20ή σερί indoor νίκη της και μετά την Οστράβα το 2021, νικά τη Σάκκαρη και στο 2ο ραντεβού σε τελικό στην Αγία Πετρούπολη.