Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε και στο κύπελλο τον Απόλλωνα Σμ.(2-1)

Μετά το πρωτάθλημα όπου κυριάρχησε 2-0, ο Αστέρας Τρίπολης λύγισε τον Απόλλωνα Σμύρνης και στο Κύπελλο. Οι Αρκάδες περισσότερο δύσκολα από το παιχνίδι της Κυριακής επικράτησαν σήμερα 2-1 και άρχισαν με τρεις βαθμούς τη φάση των ομίλων του θεσμού.

Το παιχνίδι που έγινε υπό βροχή, μέχρι το 68΄ ήταν ισόπαλο 0-0. Στο λεπτό αυτό όμως ο Ορτέγκα άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τζανετόπουλο στο 74΄. Μπορεί ο Βάσιτς να απέκρουσε το πέναλτι του Μανιά (77’), όμως τέσσερα λεπτά πριν το τέλος μία απίθανη κεφαλιά του Βαλιέντε έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ (86’, 2-1) και έδωσε την νίκη στον Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα των ομίλων του κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Τσαμούρης Α. (Κουρομπύλια Χ – Σαμοϊλης Δ.)

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Ορτέγκα (83′ Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μπελόκ, Τσιλιανίδης (61′ Φερνάντεθ), Καλτσάς, Ρόλε (61′ Μανιάς), Δουβίκας.

Απόλλωνας Σμύρνης: Βάσιτς, Στάθης, Οριχβέλα, Λούκις, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Κλοντιάν, Ελ Χέλβε (60′ Γκαρός), Αλμέιδα Πέντρο (46′ Γκονζάλες), Σικαμπάλα, Βάρκας (73′ Ακόστα).