Ο Πανσερραϊκός 2-0 στην Τρίπολη τον Αστέρα

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Σερραίους που πήραν τη… ρεβάνς για την ήττα στο πρωτάθλημα

Ο Πανσερραϊκός μετά την ήττα 1-0 στο πρωτάθλημα, πήρε ρεβάνς και προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος, κερδίζοντας με 0-2 τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ των Τομάς και Σοφιανού.

Οι Μακεδόνες έχουν πλέον το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο γήπεδο των Σερρών. Τα γκολ της νίκης για τον Πανσερραϊκό πέτυχε ο Τομάς στο 38ο λεπτό με έξοχο πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον νεαρό Σοφιανό στο 56ο να κάνει το 0-2 μετά από ωραία συνεργασία με τον Χατζηστραβό.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε 8 αλλαγές στο βασικό του σχήμα, μεταξύ των οποίων είναι αξιοσημείωτη η παρουσία του Γκρόζντανιτς στα στόπερ, ενώ συνήθως αγωνίζεται στα χαφ.

Από την άλλη, ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε 7 αλλαγές στην ενδεκάδα των Σερραίων, με τις δύο ομάδες να έχουν στόχο να παρουσιαστούν «φρέσκες» στον αγωνιστικό χώρο κάτι που και τελικά πέτυχαν σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε εξαιρετικό ρυθμό.

Στο 90’ οι Αρκάδες σκόραραν με τον Μιριτέλο, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ του Βαλιέντε πάνω στον Κατσικά, από τον διαιτητή Τσιμεντερίδη (Κοζάνης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56’ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46’ Μουνάφο), Σουρλής (25’ λ.τρ Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46’ Καλτσάς), Κρεσπί (46’ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία):Κάτσικας, Γκοτζαμανίδης (63’ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6’ λ.τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46’ Χατζηστραβός), Τόμας (82’ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63’ Άλεκσιτς).