Στα προημιτελικά ο Πανσερραϊκός 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης

Οι Σερραίοι πέρασαν με συνολικό σκορ 3-1

Ο Πανσερραϊκός προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ στο πρώτο ματς της Αρκαδίας είχε κυριαρχήσει 2-0!

Οι Αρκάδες βρήκαν γρήγορο γκολ με τον Μάντζη και μπήκαν στο κόλπο της πρόκρισης, αλλά σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους και ο Άλεξιτς τιμώρησε μια αδράνεια στην άμυνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, με την πρώτη καλή στιγμή να ανήκει στον Πανσερραϊκό στο 9ο λεπτό. Από λάθος αντίδρασης της άμυνας του Αστέρα, ο Ντιαρά στην προσπάθειά του να απομακρύνει βρήκε τον Μπετανκόρ, ο οποίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Γραμματικάκης μπλόκαρε. Στην συνέχεια οι Αρκάδες πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί, με την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς να ανοίγει το σκορ στο 16ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάντζης πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1)!

Στο 24ο λεπτό ο Αστέρας είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από γύρισμα του Καρμόνα, ο Σουρλής έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Κάπως έτσι, έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα από πολύ νωρίς!

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Πάμπλο Γκαρσία να τονώνει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και εκείνη τελικά σε μια ανύποπτη φάση να σοκάρει τους Αρκάδες και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 56ο λεπτό. Στην ίσως μοναδική αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Πεταυράκης έκανε τη σέντρα και με ωραία κεφαλιά ο Άλεξιτς εκτέλεσε τον Γραμματικάκη. Τρία λεπτά αργότερα, πάντως, ο Αστέρας είχε ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με τον Ζουγλή να κάνει διαγώνιο σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Αστέρας συνέχιζε να πιέζει για να βρει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο κόλπο, αλλά ο Μάντζης έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία από τη μικρή περιοχή στο 63’, αφού πρώτα το κοντινό πλασέ του το έβγαλε ο Κατσίκας και στη συνέχεια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκτός εστίας από τα δύο μέτρα! Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τους Αρκάδες στο 66’ όταν ο Ντιαρά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και με συνολικό σκορ 3-1 ο Πανσερραϊκός πέρασε στους «8» του Κυπέλλου.

Ακριβοδίκαιος στο έργο του ο Τάσος Παπαπέτρου, με την αποβολή του Ντιαρά να είναι σωστή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Ντανκερλουί, (38΄Πηλέας) Μορέιρα (46΄Στάικος), Οικονόμου (79΄Μπέγκστρομ), Μούργος, Σοφιανός (62΄Ουάρντα), Γούλερι, Μπετανκόρ (46΄Άλεξιτς)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καρμόνα (60΄Κωστέας), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (46΄Ατιένθα), Βαλιέντε, Αλάγκμπε, Ντιαρά, Σουρλής (60΄Γκαρσία), Καλτσάς (46΄Ζουγλής) Μάντζης (75΄Χριστόπουλος).