Ο ΟΦΗ στην κορυφή των playouts 1-0 τον Ιωνικό

O ΟΦΗ του Νίκου Νιόπλια λύγισε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και επέστρεψε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας των playouts, προσπερνώντας τον Ιωνικό.

Oι Αρκάδες βρίσκονται πλέον στην 9η θέση και τελευταία αγωνιστική παίζουν εντός έδρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης που έχει υποβιβαστεί, ενώ ο ΟΦΗ κλείνει τις υποχρεώσεις του στον Βόλο.

Ο Φελίπε πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά ο ΟΦΗ πίεσε τον Αστέρα, αλλά δεν ήταν ουσιαστικός και παρότι ήταν διαρκώς σε θέση επίθεσης, δεν μπορούσε να φτιάξει κλασική φάση. Μετά το 20λεπτο ο Αστέρας άρχισε να παίρνει μέτρα και να γίνεται απειλητικός, με τον Ριέρα στο 30’ να έχει μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αφού βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Επασί, αλλά έκανε κακό τελείωμα και ο τερματοφύλακας των Κρητικών τελικά έδιωξε.

Στο 35’ ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να κάνει μια φοβερή επέμβαση, όταν ο Καμάου έκανε το γύρισμα, ο Φελίπε σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Έλληνας κίπερ έδιωξε με τις γροθιές.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς είχε πάρει τα πάνω της, πίεζε και προσπαθούσε να πετύχει κάποιο τέρμα. Η μεγαλύτερη φάση των Αρκάδων ήρθε στο 41’ όταν ο Σίτο έκανε την σέντρα, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Ριέρα ο οποίος με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί!

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο όπως άρχισε το παιχνίδι (0-0).

Η αρχή του δεύτερου μέρους κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, με τον Αστέρα να πιέζει αλλά να μην μπορεί να πετύχει κάποιο τέρμα. Ο Νίκος Νιόπλιας στην συνέχεια… έριξε στη μάχη τον Ντε Γκουζμάν, τον Μπουζούκη και τον Τοράλ, οι οποίοι βοήθησαν πολύ, βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας του και πίεζαν τους Αρκάδες.

Στο 60’ η κρητική ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντε Γκουζμάν συνεργάστηκε με τον Μπουζούκη, αλλά το σουτ του Φελίπε πέρασε ξυστά άουτ. Στο 72’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ κάνοντας το 1-0. Ο Παπαδόπουλος αρχικά έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Τοράλ, η άμυνα του Αστέρα δεν απομάκρυνε, με τον Λουίς Φελίπε να κάνει το διαγώνιο σουτ και να νικάει τον κίπερ των Αρκάδων.

Από εκεί και πέρα υπήρχαν κάποιες φάσεις για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, με την σημαντικότερη να διαδραματίζεται στο 90’ όταν ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά-πάσα, αλλά ο Σονί δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, κάνοντας κακό τελείωμα. Ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ανεβαίνοντας στην 7η θέση ξανά, με τον Αστέρα Τρίπολης να πέφτει στην 9η.

Ο Βάτσιος είχε λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΟΦΗ (Nίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Στάικος (59′ Ντε Γκούζμαν), Νέϊρα (71′ Κοροβέσης), Καμάου (59′ Μπουζούκης), Τσιλιανίδης (59′ Τοράλ), Φελίπε (84′ Ντουρμισάι)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Πίτσου, Άλβαρες, Γκαρθία (Καρμόνα), Μουνάφο (90′ Σανταφέ), Κανελλόπουλος (57′ Ιγκλέσιας), Σίτο (90′ Μιχόπουλος), Ριέρα (78′ Καπίγια), Σονί, Μπαράλες